Turuncu Konuşmalar

Proje Bilgisi


Turuncu Dernek, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınlar, çocuklar, mülteciler ilgili yaptığı çalışmalarla öne çıkan isimlerden eşitlik, şiddet, taciz, pedofili, ensest, erkeklik, mülteci sorunları konularında konuşmaların yer aldığı Turuncu Konuşmalar paneller serisini gerçekleştirir. Turuncu Konuşmalar’ın sunucu ve moderatörlüğünü araştırmacı - gazeteci Özlem Gürses yapmaktadır.

Turuncu Konuşmalar’ın ilki, 1 Aralık 2018'de İzmir’de, Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nden Gözde Durmuş’un "Çocuk Yetiştirmede Cinsiyet Algısı", Araştırmacı – Gazeteci Şirin Payzın’ın "Medyada Kadın Algısı", Dr. Murat Göç’ün "Farklı Bir Erkeklik Mümkün (mü?)", Sosyal Hizmet Uzmanı Dr. Pınar Özdemir’in "Kimliği Kaybolanlar: Ensest", Burcu Başaran’ın "Bize Acil Eşitlik Gerek!" ve Ravdanur Cuma’nın "Ben Mülteci Olarak Doğmadım" başlıklı sunumları ile gerçekleştirildi.

Turuncu Konuşmalar’ın ikincisi ise 7 Aralık 2019’da Gazeteci – Yazar Mine Söğüt’ün “Eril Vahşet ve Lanetlenmiş Kadınlık”, Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi’nden Dr. Atilla Barutçu’nun “Erkek Tartışmaları”, SEBUKA Kurucusu Avukat Aslı Karataş’ın “Dil Değişirse Dünya Değişir”, Mülteci ve LGBTİ Aktivisti Farah Mohajer’in “Farah Senin Sonun Ne Olacak?”, AÇEV’den Dr. Mahmut Bektaş’ın “Eşitlikçi Ebeveyn” ve Sosyal Hizmet Uzmanı Dr. Pınar Özdemir’in “Kaybolan Kimlikler: Tecavüz” başlıklı sunumları ile gerçekleştirildi.

Turuncu Konuşmalar, önümüzdeki günlerde çeşitli illerde de gerçekleştirilmeye devam edilecek.
 

Fotoğraf Galeri

Konuşmacılarımız